Pompy Ciepła

Pompy Ciepła

alternatywa technologii grzewczej

Wykorzystaj odnawialne źródła energii

Nawet w zimie w niskich temperaturach gleba i woda gruntowa zawierają dużo ciepła. Pompy ciepła mogą wykorzystywać te źródła ciepła, przejmując jego znaczną część wydzielanego ciepła, a następnie zasilać nim domowe systemy grzewcze. .

Pompa ciepła

Czy zastanawiałeś się jak działa pompa ciepła?

W naszych domach żywność jest przechowywana w lodówce. W tym celu czynnik chłodniczy krąży w obwodzie zamkniętym urządzenia. Ten płyn roboczy pochłania ciepło we wnętrzu chłodziarki, doprowadzając ją do tylnej części urządzenia, a stamtąd wymiennikiem ciepła do otoczenia..

Pompa ciepła działa na tej samej zasadzie, ale wykorzystuje ciepło, a nie zimno. Usuwa ciepło o niskiej temperaturze z zewnętrznego źródła ciepła, np. gleba, wody gruntowej lub powietrza zewnętrznego. To podnosi temperaturę zastosowanego tam chłodziwa, czy raczej ‘grzeliwa’ do poziomu temperatury wymaganej do ogrzewania domu. W tym skoku temperatury pompa ciepła wymaga energii napędowej. Celem dobrego układu pompy ciepła jest to, że ciepło wydobywające się z otoczenia było wielokrotnie większe niż energia potrzebna do podniesienia temperatury.

Pompa Ciepła nie tylko do ogrzewania

Pompa Ciepła może służyć jako klimatyzacja

Trochę historii ...

William Thomson, późniejszy Lord Kelvin, opublikował w 1852 roku pomysł użycia maszyny do ogrzewania lub chłodzenia powietrza w zamkniętym obiegu. Zauważył, że gazy nagrzewają się podczas kompresji. Pokazuje to w codziennym życiu przykład pompki rowerowej. Odwrotnie, temperatura gazu zmniejsza się podczas ekspansji. Początkowo stały się ważne jedynie urządzenia chłodnicze. Dopiero w latach 1910-1930 opracowano i opatentowano różne urządzenia do wytwarzania ciepła. Po 1945 r., głównie w USA i Japonii, pompy ciepła były stosowane w systemach wentylacyjnych do ogrzewania w zimie i chłodzenia w lecie. W Europie, biorąc pod uwagę różne warunki klimatyczne, dominowało zastosowanie w systemach grzewczych.

Pompy Ciepła to innowacyjne rozwiązania

Z myślą o środowisku naturalnym

Pompy ciepła - ekologiczne źródło ciepła, a przy tym bardzo tanie ogrzewanie

Pompy ciepła stanowią około 2% wszystkich domowych systemów grzewczych w Niemczech; w Szwajcarii ta wartość przekracza 30%. Warto promować rozwój wydajnych i przyjaznych dla środowiska pomp ciepła. Coraz powszechniej są stosowane pompy ciepła z przyjaznymi dla środowiska czynnikami chłodniczymi, gdzie stosuje się rozwiązania techniczne umożliwiające połączenie pompy ciepła z systemem wentylacyjnym mieszkania, czy budynku. Na rynku budowlanym są do kupienia za relatywnie niewielkie już pieniądze pompy ciepła zaprojektowane do stosowania w dużych kompleksach mieszkalnych i przemysłowych. W szczególności przedmiotem zainteresowania są pompy ciepła do domów jedno- lub dwurodzinnych.